Naujiena

Dovana Anykščių ir Panevėžio kino gurmanams – EDOX dokumentinių filmų festivalis

  • LKC inf.
  • 2017 10 06

Spalio 5–8 dienomis maloni staigmena dokumentinių filmų gerbėjams – EDOX filmų festivalis. Gero kino renginys nuo 2009 metų tradiciškai vyksta Anykščių koplyčioje, tačiau šiemet jis atvyksta ir į Panevėžį – kino centrą „Garsas“. Keturias dienas vyksiančios filmų peržiūros skirtos tiems, kurie mėgsta „arthauzinį“, šiuolaikinį dokumentinį kiną. Žiūrovų lauks prestižiškiausius kino apdovanojimus gavę filmai ir susitikimai su kūrėjais.

Spalio 5 d. 18 val. dvejuose miestuose renginio organizatoriai – studija „Nominum“ ir „Kino kontora“ festivalį atidarys su dviem skirtingais filmais. Anykščiai programą pradės su didžiulio žiūrovų dėmesio vertu dviejų Sidabrinių gervių laimėtoju – Audriaus Stonio filmu „Moteris ir ledynas“. Panevėžyje žiūrovai pirmiausia išvys ryškų, atvirą ir šokiruojantį pasakojimą „Pasaulio pakrašty“ (rež. Claus Drexel, Prancūzija), pelniusį apdovanojimą Salonikuose ir 2 nominacijas Prix Louis Delluc bei Hamburgo filmų festivaliuose. Ši dokumentika atskleis neromantizuotą, labiausiai pažeidžiamų Paryžiaus gyventojų kasdienybę. Abu šiuos filmus savo miestuose galės pamatyti tiek panevėžiečiai, tiek anykštėnai.

Bendroje festivalio programoje bus rodomas įkvepiantis ir skatinantis patikėti žmogiškumu kūrinys „Mažieji brangakmeniai“ (rež. Xavier de Lauzanne, Prancūzija), pasakojantis apie neįtikėtiną prancūzų keliautojų poros suteiktą oraus gyvenimo šansą daugiau nei dešimčiai tūkstančių Kambodžos vaikų. Vokiečių filmas „Tarp suolų“ (rež. Jacob Schmidt) atskleis jaunųjų pedagogų konkurenciją su vyresniais kolegomis ir darbo iššūkius, būdingus ir Lietuvos mokytojams. Menininkas Romas Zabarauskas pristatys režisieriaus Jochen Hicko filmą „Mano nuostabusis Vakarų Berlynas“, vaizduojantį seksualinių mažumų gyvenimo periodą nuo Berlyno sienos griūties iki šių dienų. Sidabrinės gervės nominantas, režisierės Albinos Griniūtės filmas „Ateljė. Rojaus drabužiai“ padės žiūrovui pažvelgti į Suomijos salyno gyventojų būtį, kitokį gyvenimo ritmą ir pasaulio matymą.

Festivaliui įpusėjus, šeštadienį 15 val. tik Anykščiuose žiūrovai galės pamatyti ir prisiminti vieną garsiausių politinių žmogžudysčių, kurios aktualumas neblėsta ir šiandien. Filmas „Pernelyg laisvas žmogus“ (rež. Vera Kricevskaja ir Mikhail Fishman) atskleis legendinio Rusijos kovotojo už demokratiją, 2015 metais žuvusio pačioje Kremliaus pašonėje – Boriso Nemcovo asmenybę. Filmo peržiūroje dalyvaus diplomatas Vygaudas Ušackas. 19 val. filmas „Trys skrybėlės“  žiūrovus kvies pažvelgti į tris neeilines Lietuvos personas: aktorių Valentiną Masalskį, filosofą Algį Mickūną bei dailininką Rimantą Olšauską. Visus tris juos vienija pomėgis nešioti skrybėlę ir originalus žvilgsnis į pasaulį. Kūrinį pristatys jo autorė Ramunė Rakauskaitė ir filmo herojus filosofas iš Amerikos Algis Mickūnas.

Spalio 8 d. 11:30 val. Anykštėnų dėmesiui – Anykščių Jono Biliūno gimnazijos Kino klubo filmas „Kuo tu vardu?“ atras atsitiktinės pažinties žavesį ir asmeninius atradimus. Paskutinę festivalio dieną renginį abiejuose miestuose vainikuos muzikali dokumentika apie garsiausią Latvijos muzikos grupę – „Brainstorm: tarp dviejų krantų“, aktyviai dalyvavusią savo šalies politikoje. Tai filmas apie muziką, laisvę, vienybės troškimą ir keturių muzikantų tikrą draugystę.

Pirmą spalio savaitę užbaigsiantis filmų festivalis gali didžiuotis kokybiška ir prasminga filmų programa, kurios sudarytoja kino režisierė Ramunė Rakauskaitė. EDOX vienintelis Lietuvoje kino festivalis, kuris pirmiausia skirtas regionų žiūrovams. Kasmet vykstantis EDOX dokumentinių filmų festivalis supažindina su geriausiais kino kūrimo meistrais ir jų darbais, ne išimtis ir šie metai – paruošti ypatingi filmai ir jų pristatymai. Tai filmai, kurie privers juoktis ir verkti bei pamąstyti plačiau.

Festivalį remia Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Anykščių miesto savivaldybė, Panevėžio miesto savivaldybė, AVAKA.

Daugiau informacijos apie festivalį čia: https://doxfiesta.wordpress.com/