Naujiena

„Geografo“ režisierius susitiks su vilniečiais

  • „Formatas - A3“
  • 2016 01 21

Tarptautinio žiniasklaidos klubo „Formatas - A3“ kvietimu  Vilniuje lankysis žinomas Rusijos kino režisierius ir scenaristas Aleksandras Veledinskis. Sausio 22 dieną jis dalyvaus viešame susitikime tema „Mūsų laikų herojai“.

Klubo svečias gimė 1959 metais Žemutiniame Naugarde. Būdamas 22-jų baigė vietos politechnikos institutą (tapo laivų elektros įrengimų specialistu) , o 34-erių nusprendė vėl mokytis  - įstojo į scenaristų ir režisierių aukštuosius kursus. Kinematografijos pagrindus jam dėstė Aleksandras Proškinas ir Valerijus Prijemychovas. Studentas atsiskleidė kaip talentingas režisierius: jo diplominis darbas – 18 minučių trukmės  „Enfant terrible“ (1995) buvo įvertintas  specialiu „Šventosios Anos“ festivalio žiuri diplomu.  

  Karjerą televizijoje jis pradėjo kaip vienas iš populiaraus serialo „Tolimųjų reisų vairuotojai“ (2000) scenaristų, ir tuo pat  metu įgyvendino savo paties projektus: 2001 metais pristatė filmą  „Tu ir aš, ir mes abu“,  - kaip režisierius ir vienas iš scenarijaus autorių.  Pusės valandos trukmės juosta, kurioje pagrindinį vaidmenį atliko Sergejus Makoveckis,   buvo sėkminga. Tarptautiniame EXPO kino festivalyje Niujorke filmas laimėjo  prizą už geriausią debiutą,  o Anapoje, festivalyje „Kino šokas“ ir Sankt Peterburgo festivalyje „Laiškas žmogui“  buvo įvertintas kaip geriausias trumpametražis filmas.  Juosta taip pat dalyvavo 54-ajame Kanų kino festivalyje, programoje „Ypatingas požiūris“.

2002 metais Veledinskis parašė serialo „Įstatymas“ scenarijų, nors stulbinamą sėkmę jam garantavo kitas TV projektas – „Brigada“ (2002), kurio scenarijų parašė kartu su Aleksejumi Sidorovu ir Igoriu Porubliovu. Serialas „Brigada“ tapo kultiniu. Istoriją apie eilinius maskviečius vaikinus, kurie tampa kriminaliniais autoritetais,   ieškodami savo vietos  po saule tą beprotišką paskutinįjį praėjusio amžiaus dešimtmetį, kūrė talentinga komanda. Šis projektas žaibiškai išgarsino Sergejų Bezrukovą, Dmitrijų Diuževą, Vladimirą Vdovičenkovą, Jekateriną Gusevą ir kitus aktorius, o autoriai pelnė prestižines premijas „Auksinis erelis“ ir TEFI.  

 „Reikėjo sukurti liaudišką kiną. Tai mūsų šalies istorija, papasakota per mūsų personažų, gaujos narių, likimus. Ten kalbama ir apie GKČP, ir apie  pirmąsias krautuvėles, reketo pradžią, verslo legalizavimą... Aš labai mėgstu šį filmą, ir labai nuoširdžiai jį kūriau“, - sako Veledinskis.

Po „Brigados“ triumfo jis pradėjo statyti pilnametražį filmą „Rusiška“ (2004), kuriam pats parašė scenarijų skandalingojo Eduardo Limonovo kūrinių motyvais. Vėliau Veledinskis tapo filmo „Gyvas“ (2006) scenarijaus bendraautoriumi ir vėl ėmėsi režisieriaus pareigų.    

2013 metais jis pristatė filmą pagal to paties pavadinimo Aleksejaus Ivanovo bestselerį „Geografas gaublį pragėrė“, kur pagrindinį vaidmenį atliko Konstantinas Chabenskis. Juosta laimėjo „Kinotauro“ pagrindinį prizą ir daugybę kitų apdovanojimų.

Praėjusios vasaros pabaigoje A.Veledinskis pradėjo  statyti tragikomediją „Keiptauno uoste“.  Tai plačios geografijos ir ilgą laiko atkarpą apimantis filmas: įvykiai rutuliojasi įvairiais 20-ojo amžiaus dešimtmečiais, - pradedant trečiuoju ir baigiant paskutiniuoju. 

Klubo svečias visada stengiasi kurti žiūrovams ir pirmiausia galvoja būtent apie juos: „Kinas - tai vis dėlto kinas. Jei kurdamas jį negalvoji apie žiūrovą, labai retai  išeina kas nors, verta dėmesio“.  

Susitikimas su A. Veledinskiu vyks sausio 22 dieną Vilniuje, viešbučio «Best Western» konferencijų salėje  (Konstitucijos pr.14). Pradžia – 17:00 val. 

Įėjimas laisvas.

Būtina iš anksto užsiregistruoti tel.  +370 607 36477 arba  elektroniniu paštu: formatasa3lt@gmail.com