LIETUVIŲ KINO KALENDORIUS: Liepos 23-ąją gimė JOKŪBAS VILIUS TURAS (g. 1971), teatro ir kino režisierius.

  • 2021 09 08

 

Gimė Zarasuose.

1995 baigė Lietuvos muzikos ir teatro akademiją (dramos režisieriaus magistras).

1993-1997 Valstybiniame jaunimo teatre pastatė spektaklių: Būk vyras, Čelestinai; Kuri stipresnė?; Mergaitė ir drakonas; Orfėjas; Pamoka. 1997 kartu su rež I. Jonynu pastatė roko opera „Peras Giuntas“.

2013 apdovanotas „Sidabrine gerve“ už geriausią metų pilnametražį dokumentinį filmą „Sapnuoju, kad einu“. Tai išties unikalus projektas, užfiksavęs neįprastą vieno žmogaus kelionę.

2010-ųjų sausio penktąją trisdešimt devynerių metų Jokūbas Vilius Turas iš savo namų Vilniuje iškeliavo į Santjago de Kompostelos miestą Ispanijoje.

4500 km piligriminės kelionės maršrutas driekėsi per Lenkiją, Vokietiją, Čekiją, Šveicariją, o Prancūzijoje ir Ispanijoje įsiliejo į Šv. Jokūbo kelią.

Šiuo keliu nuo XIII a. piligrimai traukdavo nusilenkti Šv. Jokūbo palaikams, palaidotiems Santjago de Kompostelos katedroje. Kasdieniame kelyje, nuolat keičiantis aplinkai, autorius gilinasi į save ir į tai, kas jį supa.

Filme „Sapnuoju, kad einu“ turtingais ir šmaikščiais vidiniais monologais bei pašnekesiais su kelyje sutiktais žmonėmis pasakojama apie žmogiškąsias vertybes ir destrukciją, apie tikėjimą, kuris nugali neviltį.

2015 apie režisierių Joną Vaitkų sukūrė dok. f. „Apie Joną“, 2019 – vaidybinę dramą „Senas šautuvas“. 

 Gediminas JANKAUSKAS

Jokūbas Vilius Turas filme „Sapnuoju, kad einu“ (2013). Nuotrauka „Studijos 2“.