LIETUVIŲ KINO KALENDORIUS: Rugsėjo aštuntąją gimė PETRAS ABUKEVIČIUS (1928 – 1997), dokumentinio kino režisierius, scenaristas, operatorius.

  • 2021 09 10

Gimė Pumpėnuose, Pasvalio raj.

1946 mokėsi Kauno kunigų seminarijos parengiamajame kurse.

1947 studijavo prancūzų kalbą Vilniaus pedagoginiame institute, 1948-49 tęsė mokslus Minsko pedagoginiame institute.

1950-1954 studijavo Kauno kūno kultūros institute krepšinio specialybę.

Potraukis fotografuoti pastūmėjo 1954-1959 studijuoti  Maskvos kinematografijos institute (VGIK), kur išmoko operatoriaus specialybės.

1959 dirbo antruoju operatoriumi kuriant filmą „Julius Janonis“ (rež. B. Bratkauskas, V. Dabašinskas).

1961-1965 dirbo Lietuvos TV operatoriumi ir režisieriumi. Pažintis su Žuvinto rezervato kūrėju T. Zubavičiumi paskatino kurti filmus apie gamtą.

1965 metais sugrįžo į kino studiją, pradėjo kurti užsakomuosius filmus Sąjunginei centrinei televizijai.

1965-1994 sukūrė apie 40 filmų gamtos tematika. Tarp jų: Meškutės Nidos nuotykiai (13 dalių, 1976/80; viena dalis – „Juodieji gandrai, elniukas ir Nida“, apdovanota sidabro medaliu tarptautiniame Niujorko kino ir TV filmų festivalyje, 1980); Vilkai (3 dalys, 1981/83); Lapės (su V. Damaševičiumi); Rudenį (abu 1981); Kiškis (1983) ir kt.

1988 m. interviu „Kino“ žurnalui Petras Abukevičius sakė: „Ar gyvūną, ar medį filmuoju, visada su jais kalbuosi. Ir kitą sykį tie mažesnieji mūsų broliai geriau supranta tave nei žmogus.“

Stebėjo ir filmavo retus paukščius bei gyvūnus Sibire ir Kamčiatkoje: Mažoji gulbė, Rožinis kiras (abu 1984), Retų paukščių karalystė (1985), Baltoji pelėda (1986), Lizdas pasaulio pakrašty (1987).

1984 režisavo Japonijos ir „Mosfilm“ bendros gamybos filmą apie vilkšunį Buraną „Šiaurės švytėjimas“ (kitas pavadinimas „Buran“).

1992 buvo prodiuseris, režisierius bei operatorius kuriant Lietuvos kino studijos ir D. Britanijos bendros gamybos dok. filmus „Song of the Volga“, „Land of the White Fox“, „Ring of the Fire“ (dvi dalys).

1993 JAV TV kanalui „Discovery“ nufilmavo ir režisavo f. „Pilkasis Rusijos vilkas“.

1987 apdovanotas valstybine premija.

1990 su V. Damaševičiumi) susuko dok. f. apie Sibiro tremtinius „Sugrįžimas“.

1998 Nacionalinė TV ir radijas, LR Kultūros bei Aplinkos ministerijos įsteigė P. Abukevičiaus premiją, kuri kasmet skiriama geriausio filmo apie Lietuvos gamtą autoriams.

Kristina Tamelytė (www.bernardinai.lt.) taikliai pastebėjo: „Daugelis esate matę garsaus britų istoriko, žurnalisto Davido Attenborougho filmus „Planeta Žemė“ (angl. Planet Earth)... Prie jo projektų dirba gausybė žmonių, besistengiančių kuo tiksliau ir įtaigiau papasakoti gyvūnijos pasaulio istorijas. Trileriai, tragikomedijos, dramos, romantiniai filmai. Viską juose gali rasti, tarsi gyvūnai gyventų ir tobulai atkartotų žmonių pasaulį.

Petro Abukevičiaus gamtos dokumentika jaukesnė, nuoširdesnė, galbūt ir naivesnė, tačiau tai jokiu būdu nėra trūkumas. Ji taip pat kaip ir „Planeta žemė“ yra sukonstruota, tarsi gyvūnai elgtųsi lygiai taip pat kaip žmonės. Žiūrovą lydi užkadrinis balsas, kuriantis „žmogiško“ pasaulio įspūdį. Įdomu tai, kad Abukevičius padaro šiek tiek daugiau nei Attenboroughas: jo pasaulyje gyvūnai turi vardus, savotiškus moralės dėsnius, gerą ir blogą elgesį. Attenbouroughas stengiasi „išlaužti“ tam tikrą „realizmą“, o Abukevičius kuria pasaką. Nė vienas iš šių būdų nėra kažkuo nepriimtinas, o tiesiog kitoks, skirtas kitai nuotaikai. Abukevičiaus gamtos pasakas visuomet galima žiūrėti kartu su vaikais. Jei neįvertinsite jūs, jiems turėtų patikti“.

 Gediminas JANKAUSKAS