LIETUVIŲ KINO KLASIKA. FILMO JUBILIEJUS: VISA TEISYBĖ APIE KOLUMBĄ

  • 2020 12 18

VISA TEISYBĖ APIE KOLUMBĄ

Lietuva, 1970 m. Rež. Vytautas Žalakevičius. Vaidina: Juozas Budraitis, Pranas Piaulokas, Bronius Babkauskas, Regimantas Adomaitis, Gediminas Girdvainis.

Tai pirmasis ir, be abejonės, geriausias Vytauto Žalakevičiaus Lotynų Amerikos ciklo filmas, kuriame išorines “liepsnojančio kontinento” realijas keičia puiki psichologinė istorija. Darniame aktorių ansamblyje išsiskiria nuostabusis Bronius Babkauskas, suvaidinęs kapitoną Padrilją.

Kazimieras Pūras, tuo metu vadovavęs neseniai sukurtam LTV padaliniui „Lietuvos Telefilmas“ pasiūlė ką nors sukurti Lietuvos kino studijos meno vadovui Vytautui Žalakevičiui.

Po dviejų mėnesių režisierius įteikė scenarijų „Visa teisybė apie Kolumbą“.

K. Pūras prisimena: "Scenarijų perskaitėm kaip nepaprastai įdomų, kinematografiškai parašytą nedidelės apimties romaną. Viskas išdėstyta tiksliai, logiškai, sodriais štrichais pateikta herojų veiksmų psichologinė motyvacija, veiksmas vystosi su augančia dramaturgine įtampa. Iš daugybės scenarijų, analizuotų dirbant šioje srityje dvidešimtį metų, tai buvo pati įdomiausia ir jokių pataisų nereikalaujanti kinematografinė literatūra. „Kolumbo“ scenarijus – tai savotiška alegorija apie tvirtos dvasios žmones, kurie ir sunkiausių išbandymų valandą neišduoda savo idealų.

Įžanginiai kadrai nufilmuoti prie Vilniaus Aušros Vartų gynybinės sienos, imituojančios Lotynų Amerikos miestelio gatvę.

Čia policija sulaiko porą saulėje įdegusių sukilėlių Pablą (akt. J. Budraitis) ir Pedrą (akt. P. Piaulokas). Jiedu grįžta iš konspiracinio buto, kur sužinojo liūdną naujieną – nuo šiltinės mirė revoliucijos vadas Kolumbas. Jei šią tiesą sužinos represinės struktūros – pasipriešinimui galas. Juk Kolumbas – tai revoliucijos vėliava, o ji privalo plevėsuoti..."

Filmo pradžioje yra iš pirmo žvilgsnio nesuprantama citata iš senos keltų baladės: „,,,trečiąsyk parbloškė jį genties užpuolikai: - dabar išduosi, kaip verdate protėvių midų“..“.

Tikroji šio epigrafo prasmė paaiškės tik finale.

Gediminas JANKAUSKAS