Naujiena

Paskelbti „Autorinio kino aljanso“ apdovanojimų „Kino ruporas“ nominantai

  • AKA inf.
  • 2017 09 07

Savaitgalį Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje jau penktą kartą bus įteikti „Autorinio kino aljanso“ apdovanojimai režisieriams ir prodiuseriams, kurie sėkmingiausiai rūpinasi savo sukurtų filmų sklaida.

Nuo pat įsikūrimo 2012 m. vienas iš AKA veiklos prioritetų yra aukštos meninės kokybės lietuviško kino žinomumo didinimas Lietuvoje ir užsienyje, tad ir aljanso apdovanojimas „Kino ruporas “ nuo kitų šalies apdovanojimų skiriasi tuo, kad yra teikiamas kino studijoms už aktyviausiai vykdomą tarptautinę ir nacionalinę kino sklaidą, mūsų kino industrijos garsinimą pasaulyje.  

 „Per pusantrų metų nuo 2016-ųjų apdovanojimų Lietuvos autorinio kino kūrėjai dirbo labai nuosekliai, siekdami, kad jų filmai patektų į garsiausius festivalius, surastų tarptautinę auditoriją ir būtų visąlaik pasiekiami savai publikai. Tad nusprendėme, kad niekas iš kūrėjų nedalyvaus žiuri darbe – tegu apie mūsų darbus sklaidos srityje šįmet sprendžia kritikai“, - sako vienas iš AKA įkūrėjų, jos tarybos narys ir aktyvus Lietuvos kino gyvenimo dalyvis režisierius, prodiuseris Arūnas Matelis.

„Autorinio kino aljansas“ pakvietė žiuri narėmis būti kino žurnalistę, TV laidų vedėją ir redaktorę Izoldą Keidošiūtę, dokumentinio kino kritikę ir populiarintoją, kelių knygų apie kultūros žmones autorę Rūtą Oginskaitę (komisijos pirmininkė), kino kritikę, naujo žinyno „Lietuvos kinematografininkai“ sudarytoją, nuolatinę „Verslo žinių“ autorę Rasą Paukštytę.

„Svarstėme ne tiek filmų meninį lygį – jis akivaizdžiai aukštas, - kiek jų pateikimo žiūrovams kokybę. O čia kriterijai aiškūs, pasiekimus galima netgi suskaičiuoti: į kokius prestižinius tarptautinius festivalius filmas pateko, kokios reikšmės apdovanojimus pelnė. Mums rūpėjo, ar filmus pas žiūrovus palydi profesionaliai parengta informacija. Todėl komisijai ginčų nekilo, kas gali būti nominantais, - sakė komisijos pirmininkė Rūta Oginskaitė. - Kaip ir ankstesniais metais, mums svarbiausias yra visas nominantų sąrašas: būtent jis profesionalams ir žiūrovams primena, kad lietuviškas kinas labai plačiai rodomas ne tik savo šalyje, bet ir už jos ribų, kad tarptautinių garsiausių festivalių susidomėjimas mūsų kinu neblėsta. Tačiau tai juk nevyksta savaime – dėl to pastangų turi padėti ir prodiuseriai, ir patys režisieriai. Už šias pastangas juos ir pagerbia AKA apdovanojimai”.

Lietuviški ilgametražiai vaidybiniai ir dokumentiniai filmai, kurių kūrėjai ir prodiuseriai nominuoti apdovanojimui, per 2016 - 2017 m. buvo pakviesti tarptautines premjeras surengti festivaliuose Kanuose ir Berlyne, Varšuvoje ir Busane, San Sebastiane ir Maskvoje, Amsterdame ir Monrealyje etc. Už filmų sklaidą nominuoti - filmo “Šventasis” režisierius Andrius Blaževičius ir prodiuserė Marija Razgutė,  filmo “Karalių pamaina” režisierius Ignas Miškinis ir prodiuserė Ieva Norvilienė, filmų “Mariupolis”(rež. Mantas Kvedaravičius), “Senekos diena” (rež. Kristijonas Vildžiūnas), “Apsimetėliai” (rež. Vallo Toomla), “Pelenų sanatorija” (rež.  Davis Simanis),”Nuolankioji” (rež. Sergejus Loznica) prodiuserė ir koprodiuserė Uljana Kim, filmų “Amžinai kartu” (rež. Lina Lužytė), “Kartą Europoje”(rež. Igor Cobileanski), “Aš už tave pakalbėsiu” (rež. Virginija Vareikytė, Maximilien Dejoie) prodiuserė ir koprodiuserė Dagnė Vildžiūnaitė, filmo “Šerkšnas” režisierius, prodiuseris Šarūnas Bartas ir prodiuserė Jurga Dikčiuvienė.    

“Kino ruporo” apdovanojimui nominuotas Buenos Airėse, Jekaterinburge, Krokuvoje ir kt. apdovanoto dokumentinio filmo „Šaltos ausys” režisierius Linas Mikuta ir prodiuserė Jurga Gluskinienė, dokumentikos Kanuose – Amsterdamo tarptautiniame dokumentinio kino festivalyje (IDFA) filmo “Moteris ir ledynas” premjerą pernai surengė režisierius, prodiuseris Audrius Stonys ir prodiuserė Rugilė Šumilė, dokumentinį filmą “Aš čia tik svečias” kartu su kolege Maite Alberdi sukūrusi ir jį koprodiusavusi, nominuota Europos akademijos kino apdovanojimui režisierė, prodiuserė Giedrė Žickytė.

Pirmą kartą “Autorinio kino aljanso” apdovanojumui nominuoti animacijos kūrėjai: už filmo “Kaukai”, pelniusio prizą “Animation Block Party” Niujorke, sklaidą nominuotas režisierius Gediminas Šiaulys ir prodiuserė Miglė Pelakauskė, už dokumentinio -animacinio filmo “Žmogus, kuris mokėjo 75 kalbas” koprodiusavimą ir sklaidą nominuota prodiuserė Živilė Gallego. Už trumpametražio filmo “Pirtis” sklaidą nominaciją pelnė režisierius Laurynas Bareiša ir prodiuserė Klementina Remeikaitė; jie tarptautinę premjerą šventė Venecijos kino festivalyje.    

Apdovanojimo nominantai ir laureatai renkami iš visų Lietuvos kino industrijos dalyvių.

Apdovanojimų rėmėjai – Lietuvos kultūros taryba ir audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacija AVAKA.