Naujiena

PIN dieną žinomi autoriai švęs savo buvusiose mokyklose

  • LATGA inf.
  • 2017 04 14

Iš karto po Velykų, t. y. balandžio 18 d., prasideda Asociacijos LATGA rengiamas edukacinių renginių ciklas „PIN diena mokyklose: autorių pamokos jaunajai kartai“. 10 žinomų įvairių sričių autorių grįš į savo buvusias mokyklas, kad papasakotų moksleiviams apie piratavimo žalą, o taip pat suteiktų žinių apie teisėtus intelektinės nuosavybės naudojimo būdus.

Šis edukacinių renginių ciklas skirtas pažymėti Pasaulinę intelektinės nuosavybės (PIN) dieną, kuri švenčiama balandžio 26 d. Projektas iš dalies finansuojamas Kultūros ministerijos Autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugos programos lėšomis.

„Baltic Software Alliance“ (BSA) duomenimis, Lietuva nuolat įvardijama kaip viena piratavimo lyderių pasaulyje kartu su kitomis Rytų Europos šalimis. Ir nors mūsų šalis jau kurį laiką geografiškai priskiriama ne Rytų, o Šiaurės Europos šalims, deja, savo požiūriu į intelektinę nuosavybę esame arčiau Rytų bloko nei Šiaurės šalių, kuriose autorių teisių apsaugai skiriamas itin didelis dėmesys.

Nuo poezijos iki dramos

„Kadangi problema didžiulė, tai ir kovoti su ja reikia visais įmanomais būdais. Vienas jų – šis edukacinis projektas. Kas gi įtaigiau nei patys autoriai, dėl piratų veiklos patiriantys didžiulę žalą,  gali papasakoti moksleiviams, kodėl negalima vogti kūrybos? Labai tikiuosi, kad po šių pamokų, kurios bus filmuojamos ir virs dokumentiniu filmu, daug žmonių pakeis savo požiūrį ir nustos manyti, kad siųstis kūrinius iš neteisėtų šaltinių yra labai kieta, kaip tai mėgina pateikti neteisėtų kūrinių dalijimosi platformų kūrėjai, iš svetimo gero uždirbantys krūvas pinigų. Supras, kad imdamas tai, kas tau nepriklauso, tu esi lygiai toks pats vagis kaip ir tas, kuris „švarina“ butus ar automobilius“, – renginių ciklo idėją pristato projekto vadovė, Asociacijos LATGA viešųjų ryšių specialistė Jurgita Kviliūnaitė.

„Kad būtumėme iš tiesų civilizuota šalis, reikia laikytis tam tikrų bendrų taisyklių. O norint jų laikytis, reikia jas žinoti“, – taip projekto esmę komentuoja poetas, dramaturgas, muzikos autorius Gintaras Grajauskas, kuriam patikėta pradėti PIN dienai skirtų renginių ciklą.

Savo buvusioje mokykloje – Klaipėdos Ąžuolyno gimnazijoje – balandžio 18 d. viešėsiantis G.Grajauskas neslepia, kad pats ne kartą susidūrė su savo kūrinių vagystėmis.

„Kartą jauna roko grupė panaudojo mano eilėraštį dainai, savaip perdirbę, ir pamiršo paminėti, kas autorius. Kadangi jie tai padarė dėl jauno amžiaus ir nežinojimo, pernelyg nepykau. Be to, jie manęs atsiprašė, sutvarkė dokumentus. O kitąkart vienas jaunas režisierius parašė projektą statyti mano pjesę ir gavo stipendiją. Manęs nepasivargino paklausti, ar sutinku, o kai pats jam paskambinau, mane tiesiog pasiuntė kuo toliau... Va, tada man labai pravertė, kad esu Asociacijos LATGA narys. Baigėsi tuo, kad tas jaunasis režisierius tiesiog negavo stipendijos“, – prisimena G.Grajauskas.

Atrado ir „Linkomanijoje“

„Colours of Bubbles“ lyderis Julijus Aleksovas su malonumu sutiko dalyvauti projekte, nors šiuo metu intensyviai ruošiasi koncertui „R3“, kuris balandžio 29 d. drebins „Siemens“ areną. J.Aleksovas balandžio 19-ąją lankysis Šiaulių Didždvario gimnazijoje. Savo buvusios mokyklos vyresniųjų klasių moksleiviams jis žada papasakoti apie atvejus, kai pats susidūrė su kūrinių vagystėmis. O tokių buvo ne vienas.

„Keliskart yra tekę girdėti savo dainas „Youtube“ platformoje patalpintuose filmukuose. Kadangi tai buvo nekomerciniai filmukai, į teisininkus nesikreipėme, nors, žinoma, būtų malonu, jei žmonės atsiklaustų, ar gali naudoti mūsų kurtą muziką. Taip pat yra tekę rasti albumą „Linkomanijoje“, kur jis buvo patalpintas nemokamam siuntimųisi, žinoma, be mūsų žinios. Galiausiai po derybų su piratais jis buvo išimtas iš tinklapio“, – pasakoja „Colours of Bubbles“ lyderis.

Jis įsitikinęs, kad mūsų šalyje piratavimo mastai dideli dėl to, kad esame posovietinė valstybė, todėl daugelis dar galvoja, kad „jeigu galima gauti nemokamai, tai kam mokėti“. „Šviesti visuomenę yra būtina visomis įmanomomis priemonėmis, nes daugelis žmonių tiesiog nesupranta, jog už muziką ar bet kurios kitos meno srities kūrinį reikia mokėti taip pat, kaip yra mokama už kitas kasdienes paslaugas ir kitus dalykus. Tiesa, turiu pastebėti, kad kasmet muzikos pardavimai internetineje platformoje auga, vadinasi kartu auga ir mūsų visuomenė. Vis dėlto mums dar labai toli iki Vakarų valstybių“, – sako jis.

Dainų autorius Vaidotas Valiukevičius iš grupės „The Roop“ džiaugiasi suteikta proga grįžti į savo buvusią mokyklą – Kauno r., Akademijoje, įsikūrusią Ugnės Karvelis gimnaziją. Jis taip pat turi daug ką papasakoti dabartiniams gimnazijos auklėtiniams autorių teisių apsaugos tema. 

„Esu nustebęs, kiek interneto platybėse yra nelegalių svetainių, kurios siūlo atsisiųsti „The Roop“   dainas nemokamai. Tai – vienas įrodymų, kad visuomenė dar per mažai žino ir supranta apie autorines teises. Dar yra likęs mąstymas, kad pasisavinti tai, kas nėra užrakinta ar apsaugota, yra normalu. Bet tai tokia pati vagystė. Teisintis, kad, pavyzdžiui, kažkas neužrakino automobilio, dėl to aš jį pasisavinau, nėra logiška. Tas pats tinka ir kūrybai. Matau, kad daugelis kūrėjų negali atsiduoti savo pašaukimui, nes iš to tiesiog neišgyvena. Ir tai liūdina. Tikiu, kad situaciją galima keisti į gera. Reikia labiau kitus gerbti ir palaikyti, visiems nuo to bus tik lengviau gyventi“, – teigia muzikantas.

Nuo piratinių knygų iki DVD diskų

Kino režisierius Romas Zabarauskas ruošiasi pamokai apie intelektinę nuosavybę Jono Basanavičiaus gimnazijoje Vilniuje, kurią pats yra baigęs. Režisierius atskleidžia, kad tarp piratų ypač populiarus jo sukurtas filmas „Streikas“ – jį jis rado patalpintą daugybėje nelegalių užsienio svetainių, kai kurios jo prašymu filmą išėmė. Vis dėlto įdomiausias egzempliorius – ispaniškai įgarsinta piratinė DVD plokštelė su „Streiko“ įrašu. „DVD viršelį puošia ne tik įspūdingai „pašviesinta“ Beata Tiškevič ir kitų filmo aktorių nuotraukos, bet ir nežinia kur vykusių sprogimų vaizdai bei tokie prierašai kaip „3D blu-ray“ cenzūruota režisieriaus versija. Iš tikrųjų tenka pavydėti tokio išradingo marketingo!“ – ironizuoja jaunasis režisierius. Jo teigimu, tokie projektai kaip pamokos apie intelektinės nuosavybės apsaugą reikalingi tam, kad sužinotume kiek ir ko daug galima pamatyti ar išgirsti legaliai, nes nežinodami labai daug praleidžiame.

Ne sykį su savo kūrybos vagystėmis įvairiomis formomis, tarp jų - ir piratinėmis knygomis, susidūrė ir poetas, rašytojas, režisierius bei dainų autorius Vytautas V.Landsbergis, paskutinę balandžio savaitę grįšiantis į savo buvusią mokyklą – A.Vienuolio progimnaziją tam, kad vyriausiems šios mokyklos mokiniams – aštuntokams – papasakotų apie autorių teisių apsaugos problemas. „Tokie projektai būtini, kad užaugtų kitokia Lietuva, kuri supranta, kad nemokamų dalykų nebūna. Kultūros produktai yra lygiai tokia pat prekė. Juk kompiuterio iš parduotuvės nepasiimame nemokamai. Galų gale kažkurie iš tų moksleivių, kuriems vesime pamokas, galbūt irgi ateityje taps kurios nors srities autoriais. Šios pamokos jiems padės apginti savo kūrybą“, – sako V.V.Landsbergis.

Projekte „PIN dienos mokyklose: autorių pamokos jaunajai kartai“ taip pat dalyvauja dainininkė Giedrė Kilčiauskienė, ji ves pamoką Vilniaus M.Biržiškos gimnazijoje. Naują muzikinį projektą kuriantis Markas Palubenka trumpam įsidarbins mokytoju Pilaitės gimnazijoje Vilniuje. Linas Adomaitis grįš į Kauno muzikų kalvę – J.Naujalio muzikos gimnaziją, režisierė Giedrė Žickytė – į Salomėjos Nėries gimnaziją Vilniuje. Skulptorius Gediminas Akstinas pamoką ves ten, kur mokėsi ir kur dirba dabar, – M.K.Čiurlionio menų gimnazijoje. Visiems autoriams vesti pamokas padės Asociacijos LATGA specialistai.