Prancūzijos kino teatruose – Arūno Žebriūno filmo „Paskutinė atostogų diena“ premjera

  • 2020 09 02

Šiandien šešiolikoje Prancūzijos kino teatrų pradedamas rodyti restauruotas Arūno Žebriūno filmas „Paskutinė atostogų diena“ (dar žinomas kaip „Mergaitė ir aidas“, 1964). Rugsėjį šį filmą galės pamatyti net 24 Prancūzijos miestų žiūrovai. Tai antrasis šiuolaikiniams kino ekranams pritaikytas lietuvių klasikos filmas, platinamas Prancūzijoje. Šįvakar istorija bus rodoma kino teatruose Paryžiuje, Lione, Bordo, Marselyje, Grenoblyje ir kituose miestuose. Premjeroje Paryžiuje kino teatre „Espace Saint-Michel“ filmą pristatys Lietuvos kultūros atašė Prancūzijoje Austė Zdančiūtė, lietuvių iliustratorė Elena Selena ir Paryžiaus filmotekos „Cinémathèque française“ kuratorė Emilie Cauquy.

Tai tęstinis lietuvių kino klasikos pristatymas Prancūzijos žiūrovams. Šį sausį Lietuvos kino centras pratęsė bendradarbiavimą su kino platinimo kompanija „ED Distribution“ dėl šio kūrinio sklaidos visose prancūziškai kalbančiose teritorijose Europoje. Šie platintojai 2018 metais sėkmingai pristatė ir A. Žebriūno kūrinį „Gražuolė“ (1969), buvo išleistas filmo DVD prancūzų kalba.

„Paskutinė atostogų diena“ yra vienas svarbiausių Lietuvos kino istorijos kūrinių, jungiantis ne vieną žiūrovų kartą ir vertinamas dėl svajingos bei sentimentalios nuotaikos, užburiančio kraštovaizdžio kompozicijos ir vaizdo plastikos. Filmas įtaigiai pasakoja apie mergaitės Vikos jausmų dramą. Juostoje vaidina Lina Braknytė, Valerijus Zubarevas, Bronius Babkauskas, Kalju Karmas ir kiti.

Filmas 1965 metais Lokarno tarptautinio kino festivalyje buvo įvertintas Specialiu prizu „Sidabrinės burės“, o tais pačiais metais Kanų tarptautinio filmų jaunimui susitikime – Didžiuoju prizu.

                      Į šiuolaikinius kino ekranus sugrįžusio filmo „Paskutinė atostogų diena“ premjera Lietuvoje įvyko pernai rudenį, šią vasarą jis rodytas La Rošelio ir Gindou kino festivaliuose. Šiuo metu filmas kartu su keturiais kitais lietuvių kino klasikos darbais yra įtrauktas į Lokarno kino festivalio internetinę kino platformą „Heritage Online“. Platformoje, skirtoje tik pasaulinės klasikos filmams ir jų sklaidai, taip pat pristatomi filmai „Marš, marš -tra-ta-ta“ (rež. Raimondas Vabalas, 1964), „Gražuolė“ (rež. Arūnas Žebriūnas, 1969), „Moteris ir keturi jos vyrai“ (rež. Algimantas Puipa, 1983) bei „Neatmenu tavo veido“ (rež. Raimundas Banionis, 1988).

Lietuvos kino centras nuolat ir planingai šiuolaikiniams ekranams pritaiko, skaitmenina ir restauruoja kino paveldą bei rūpinasi šių filmų sklaida Lietuvoje ir užsienyje. Restauruotų filmų katalogą šiuo metu sudaro 19 vaidybinių kino filmų ir 3 dokumentiniai darbai.

Arūno Žebriūno filmas „Paskutinė atostogų diena“ restauruotas bendradarbiaujant su Lietuvos centriniu valstybės archyvu, Latvijos kompanija „Locomotive Classics“ ir kompozitoriumi Sigitu Mickiu.

 

REPERTUARAS

 

KINUOSE

MIESTAS

KINO TEATRAS

Nuo rugsėjo 2d.

Paryžius

Espace St Michel

Bordo

Utopia

Monrealis

Le Méliès

Antonijus

Le Select

Pajūrio Bolonė

Landowsky

Nantas

Cinématographe

Monpeljė

Utopia

La Rošas prie Jono

Concorde

Grenoblis

Le Méliès

Lionas

Comoedia

Tulūza

American Cospograph

Starsbūras

Star

Nyons

Arlequin

Marselis

La Baleine

Mecas

Klub

Eksas

Mazarin

Nuo rugsėjo 9 d.

Vaison

Le Florian

Dieppe

Grand Forum

Nuo rugsėjo 13 d.

Cadillac

Le Lux

Nuo rugsėjo 16 d.

Nantas

Le Concorde

Aržantėjus

 (Le Figuier Blanc)

Nuo rugsėjo 23 d.

Banjolė

Cin'hoche

Massy

Cinemassy

Nuo rugsėjo 30 d.

Avinjonas

Utopioa

Nuo spalio 14 d.

Roni

Georges Simenon