Naujiena

Vilniaus dokumentinių filmų festivalis keliasi į Klaipėdą ir Ukmergę

  • Rengėjų inf.
  • 2017 10 04

Dešimt dienų rinktiniais dokumentiniais filmais vilniečius džiuginęs Tarptautinis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis (VDFF) išlydėtas į kitus miestus. Spalio 6-8 d. jis viešės Klaipėdos „Kultūros fabrike“ ir Ukmergės kultūros centre. Šiemet Sacrum et profanum temą pasirinkę festivalio organizatoriai kvietė apmąstyti kiekviename filme juntamas šventumo ir žemiškumo, dvasingumo ir vulgarumo jungtis.

Ir Klaipėdos, ir Ukmergės gyventojus pasieks trys filmai iš pagrindinės festivalio programos.

Vienas jų – neeilinio kompozitoriaus ir pianisto Olego Karavaičiuko portretas „Olegas ir keistieji menai“ (spalio 7 d. Klaipėdoje, spalio 8 d. Ukmergėje). Ekscentriškas menininkas vaikystėje buvo pristatytas Stalinui kaip vunderkindas, mokėsi groti iš paties Dmitrijaus Šostakovičiaus. Rusijos publika jo klausydavosi sulaikiusi kvėpavimą, tačiau užsienio klausytojui jis taip ir liko nežinomas.

Šveicarų filmas „Kalabrija“ (spalio 6 d. Ukmergėje, spalio 8 d. Klaipėdoje) įsirėš atmintin ne tik kalnų peizažais. Tai metafizinis kelio filmas apie klajones po pasaulį, gyvenimą ir mirtį. Laidojimo biure dirbantys emigrantai leidžiasi į nelengvą kelionę – jie lydi Šveicarijoje gyvenusio italo palaikus į gimtąją Kalabriją. Kelionės metu pokalbis natūraliai krypsta į tai, kas svarbiausia: gyvenimą, meilę, šeimą, savo šaknis.

Gerokai intensyvesnį ritmą siūlo detektyvą primenantis amerikiečio Alex‘o Gibney filmas „Nulinės dienos“ (spalio 6 d. Klaipėdoje, spalio 7 d. Ukmergėje). „Oskaro“ laureatas ironišku tonu pasakoja tai, apie ką iki šiol nenoriai kalba valstybinių institucijų atstovai. Pasakojimo centre – tyrimas apie vieną sudėtingiausių šių laikų kompiuterinių užkratų, kuris buvo nukreiptas į branduolinius reaktorius Irane.

Klaipėdiškiai išvys dar vieną filmą iš pagrindinės festivalio programos. Tai tikroviškumu stebinantis pasakojimas „Gelbėk mus nuo pikto“ (spalio 7 d.) apie egzorcizmą Italijoje. Filmo kūrybinei komandai pavyko ne tik užfiksuoti egzorcistų dvasininkų praktikas, bet ir užčiuopti „apsėstųjų“ mintis, atskleisti jų būsenas per atvirus pokalbius, kuriančius iškalbingą kontekstą.

Tuo metu Ukmergę pasieks lietuviška kino premjera – Ramunės Rakauskaitės filmas „Trys skrybėlės“ (spalio 8 d.). Pasirinkusi skrybėlės jungtį, režisierė stebi tris menininkus: aktorių režisierių Valentiną Masalskį, filosofą Algį Mickūną, dailininką Rimantą Olšauską. Jos tikslas – užfiksuoti tikrumo momentus.

Ir klaipėdiškiai, ir ukmergiškiai kviečiami į filmą „Derekas“ (spalio 6 d. Klaipėdoje, spalio 7 d. Ukmergėje) iš specialiosios šių metų programos „Pasimatymai su Tilda“. Jame atskleidžiamas turtingas ir maištingas dviejų talentingų asmenybių – aktorės Tildos Swinton ir 7 deš. britų nepriklausomo kino lyderio Dereko Jarmano – pasaulis, kultūrinės britų sąmonės kismas.

Bene šviesiausias festivalio filmas „Diksilendas“ (spalio 6 d. Ukmergėje, spalio 8 d. Klaipėdoje) nukels į Ukrainos pietuose įsikūrusį Chersoną. Čia per visas šventes skamba vaikų pučiamųjų orkestras „Diksilendas“. Jam vadovauja nenuilstantis Semionas Nikolajevičius: grįžęs po karo jis surinko vaikus iš gatvės ir įskiepijo jiems meilę muzikai.

Tarptautinis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis vyks Klaipėdoje ir Ukmergėje spalio 6-8 d.

Daugiau informacijos apie festivalį svetainėje: www.vdff.lt

 

Kadras iš filmo „Olegas ir keistieji menai“