„SELESTĖ“ („CÉLESTE“)

Balandžio 26 d. 18:00

Vasario 16-osios g. 8, Vilniuje.
Durų kodas - 25.
Įėjimas laisvas

PROGRAMA „KINO ARCHEOLOGIJA“

„SELESTĖ“ („Céleste“)

Rež. Percy Adlonas
Vaidybinis / 1981 / Vokietija / 107 min.

Filmą pristato Ramūnas Aušrotas, partneris - Goethe's institutas

1981 m. niekam nežinomas dokumentinio kino režisierius Percy Adlonas sukuria filmą apie Marcelį Prustą pagal jo tarnaitės Céleste Albaret memuarus. Savo darbą jis pasiūlo į Kanų kino kritikų savaitės programą. Jam atsakoma. Tada savo lėšomis jis nuvažiuoja į Kanus ir suorganizuoja filmo peržiūrą. Į peržiūrą kviečiami prancūzai gūžčioja pečiais: ar gali vokietis sukurti filmą apie Prustą? Ir vis dėlto filmo seansas įvyksta. Po jo – ovacijos stovint ir kvietimas į penkiolika kino festivalių.

Režisierius ir scenarijaus autorius – Percy Adlon, operatorius – Jürgen Martin, montažas – Clara Fabry, dailininkas – Hans Gailling, kompozitorius – Cesar Franck, muziką atlieka Bartholdy-Quartet, prodiuserė Eleonore Adlon, vaidina: Eva Mattes (Céleste Albaret), Juergen Arndt (Proustas), Norbert Wartha (Odilon ),Wolf Euba (Robert Proust)

Nuo 1912 iki 1922-ųjų, kai Marselis Prustas, užsidaręs miegamajame, rašė savo šedevrą apie prarastąjį laiką, jauna prancūzė, namų tarnaitė Selestė Albaret kantriai laukdavo virtuvėje, kol šeimininkas ją pakvies. Filme kuriami įtikinami dirbančio menininko ir jam patarnaujančios namų šeimininkės paveikslai, analizuojami jų tarpusavio santykiai ir abipusiu sutarimu priimtinos jų ribos. Rašytojas su visomis savo vaikiškomis pozomis ir jam pasišventusi Selestė, į viską žvelgianti mylinčiomis akimis. Ji gali ramiai pasakyti: „Ponas ieško tiesos. Aš esu lyg jo šuo.“ Alexanderis Walkeris iš The Standard teigia: „Tai yra nuostabiausias visų laikų literatūrinis filmas gerąja šio žodžio prasme.“