TARPTAUTINIO ANIMACINIŲ FILMŲ FESTIVALIO „TINDIRINDIS - 2018“ NUGALĖTOJŲ PROGRAMA

Sausio 24 d. 18:15

Vasario 16-osios g. 8, Vilniuje.
Durų kodas - 25.
Įėjimas laisvas

Lietuvos kinematografininkų sąjungos salėje Vasario 16-osios g. 8 sausio 24 dieną, 18 val. 15 min. įvyks geriausių Tarptautinio animacinių filmų festivalio „Tindirindis“ filmų rinktinės programos peržiūra. Šios programos filmai laimėjo prizus ne tik „Tindirindžio“, bet ir daugelyje svarbiausių ir labiausiai prestižinių pasaulio festivalių.

Tarptautinio animacinių filmų festivalio „Tindirindis – 2018“ tarptautinė vertinimo komisija sudarė įžymūs animacijos režisieriai ir meno veikėjai: Valentin Telegin, animacinių filmų režisierius ir dailininkas, dirbantis garsiojoje „Pilot“ studijoje (Maskva, Rusija), Irina Kodiukova, animacinių filmų režisierė, Europos Humanitarinio Universiteto dėstytoja (Minskas, Baltarusija), Dalia Matijkienė, docentė, Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos Medijų katedros vedėja (Lietuva), Julija Titova , animacinių filmų režisierė, Europos Humanitarinio Universiteto dėstytoja (Minskas, Baltarusija), Vidmantas Gaigalas, animacinių filmų scenaristas, LKS narys, Lietuvos kino mėgėjų sąjungos pirmininkas (Lietuva), Zenonas Tarakevičius, animacinių filmų režisierius ir dailininkas, sukūręs pirmąjį Lietuvoje pieštą animacinį filmą „Vilkas ir siuvėjas“ dar 1964 metais (Lietuva).

Didysis tarptautinis festivalio prizas (International Grand Prix) atiteko italų režisieriui Michele Bernardi už filmą „Mercurio“. Filmo herojus jaunuolis per išgyvenimus ir aistras, susiejančias jį su vaikyste, sugeba atrasti neišvengiamas žmogaus būklės taisykles. Tokiu būdu jis išeina iš fašistinės diktatūros fizinio ir protinio atsiskyrimo ir įgauna absoliučią laisvę.

Geriausiu lietuvišku filmu pripažintas Antano Skučo „Grybų karas“, sukurtas pagal Justino Marcinkevičiaus to paties pavadinimo poemą. Skelbiamas karas. Miškas sunerimsta, dreba pušys. Paliepė vyrui liepė atnešti šilko skarą. Kaip grėsmingai prasidėjo karo garsai, taip greit jie ir baigėsi atvažiavus grybautojų autobusui.

Geriausio debiutinio filmo prizą laimėjo šveicarų režisierė Delia Hess už filmą „Grandinė“ („Circuit“). Mažoje planetoje kiekvienas gyventojas savo mažoje privačioje visatoje atlieka poetinius siurrealistinius veiksmus, kurie kartojami ir kartojami be galo. Tačiau jie nežino, kad kiekvienas iš jų yra sudėtingos mažos ekosistemos dalis ir gali veikti tik tada, kai kiekvienas iš jų atlieka savo vaidmenį.

Geriausiu filmu vaikams išrinktas iraniečio Asghar Safar filmas „Hezaras Afsanas. Tūkstantis mitų“, kuris žavi rytietišku filmo dizainu ir muzika.

Geriausias užsienio studentų filmas – tai režisierės Lucia Bulgheroti darbas „Negyvas“ („Inanimate“). Katrinos gyvenimas yra normalus, ji turi normalų darbą ir normalius santykius. Bet vieną dieną pabudusi ji atranda pasaulį visiškai pasikeitusį. O galbūt tokį pat, tik dabar ji žiūri į jį skirtingomis akimis, pastebėdama tai, ko ji anksčiau niekada nematė.

Geriausio lietuvių studentų filmo titulą laimėjo Vilniaus dailės akademijos studentės Eglės Mameniškytės „Gimimas“ („My Birth“); šis filmas – tai susidūrimas su baime miškui, jo gyvybei, tankmei ir tamsai. „Gimimas“ – tai susidūrimas su baime miškui, jo gyvybei, tankmei ir tamsai. Režisierė E. Mameniškytė taip apibudina filmo idėją: „Man miškas, kaip lokacija, knibždanti gyvybe, visada kėlė nerimą. Nusprendžiau eksperimentuodama animacijos technika kalbėti apie baimę miškui, jo tankmei ir, kas už jos slepiasi. Ją išgyventi, priimti ir paleisti.”

Geriausiu animaciniu muzikos vaizdo klipu pripažintas režisierės Alice Saey darbas „Markas Lottermanas – Laimingas“. Žmonės turėtų būti laimingi. Šis Egipto žąsų šokis mus žavi. Jų grakštūs ir gremėzdiški judesiai traukia akis. Šoka ne viena, trys žąsų grupės pasidalino vandens paviršių, o joms vadovauja žąsų guru, kuris parodo, kaip reikia judėti, paklūstant asmeninės raiškos norams ir viliojančioms grupės elgesio jėgoms. Bet netrukus vanduo pakils, žąsys nustos mums šokti ir viskas nuskęs.

Geriausio filmo suaugusiems apdovanojimą laimėjo režisierės Martinos Scarpelli filmas „Kiaušinis“ („Egg“, Prancūzija, Danija). Moteris yra užrakinta savo namuose su kiaušiniu, kuris ją ir traukia, bet kartu ir baugina. Ji valgo kiaušinį, atgailauja. Ji jį nužudo. Ji leidžia kiaušiniui mirti nuo alkio.

Geriausiu Animadoc (animacinės dokumemtikos) filmu išrinktas portugalų režisierių Lauros Gonçalves ir Xá (Alexandra Ramires) filmas „Lašas po lašo“ („Água mole“). Paskutiniai kaimo gyventojai nenori būti išsiųsti į užmarštį. Pasaulyje, kuriame pažangos idėjos yra visų svarbiausios, šis namas primins mums plūdurą.

Geriausio eksperimentinio filmo apdovanojimą pelnė italų režisierius Igor Imhoff už filmą „Anafora“. Šis filmas – tai audiovizualinis kūrinys, įkvėptas senosios Balkanų kilmės genties (Daunians), gyvenusios Apūlijoje (Pietų Italijoje) tarp 13a. ir 9 a. prieš Kristų, ir šimtmečius išlaikiusios gyvas kultūrines tradicijas, socialinius ir ūkinius santykius.