2022 gegužės 02, Pirmadienis

„Pasaulio kino vakarai su Audriumi Stoniu“: nauja mistinio varpo legendos versija 2022-05-02

Gegužės 5 d., ketvirtadienį, 19 val. susitikimų ciklo „Pasaulio kino vakarai su Audriumi Stoniu“ peržiūroje – dokumentinis ilgametražis filmas „Varpas“ (The Bell, 2007, rež. A. Stonys) – užmojis patikrinti vietinę Platelių ežero legendą.

Legenda pasakoja, kad vieno skaidriausio ir paslaptingiausio Lietuvos ežero dugne jau keli šimtmečiai guli paskendęs varpas, atsiliepiantis iš gelmės. Ar šie gelmėje aidintys varpo dūžiai tikri? Ar juntamos vibracijos kadaise iš tiesų turėjo varpo pavidalą? Ar tiesa, kad varpas nuskendo ir tebėra dugne? Siekdami išnarplioti šios legendos prigimtį ir atsiradimą, filmavimo grupė ir narų komanda leidosi į paieškų ekspediciją – legendos pėdsakais nėrė į didžiausio ir giliausio ežero Žemaitijoje dugną.

Sakoma, kad laikui bėgant legenda turi kisti – tuomet ji išliks gyvybinga ir tikroviška. Taip įvyksta ir pagrindinio kino juostos subjekto „Varpo“ atveju. Kol Ekstremalaus nardymo klubo komanda ieško varpo gyvavimo įrodymų ežero dugne, vietos gyventojai, sodriai žemaitiškai šnekantys senieji plateliškiai, svarsto, ar tai tiesa, ar ne, ar jie girdėję, ar visai nieko nežinoję apie nugrimzdusį varpą. Tokiu būdu kino juostoje fiksuojama nauja legendos versija, kylanti iš mistika alsuojančio ežero dugno, lydima vis dar gyvo žodžio ir netikėtų atradimų.

Pasakodamas apie šį filmą, režisierius Audrius Stonys pabrėžia, kad „Varpas“ pirmiausiai buvo pabandymas pakalbinti žmones: „Iš tiesų visas filmas sukasi apie tai, ką žmonės prisimena ir kaip apie tai papasakoja. Galima sakyti, jie pasakoja apie tai, kad prisiminimas ir žmogaus atmintis yra svarbiau už faktinę egzistenciją, už materiją. Tai yra priežastis, kodėl kalbinau žmones – man buvo labai įdomu stebėti, kaip įvairios istorijos susikerta, viena kitai prieštarauja, viena kitą paneigia, arba tai, kaip tiesa yra slepiama po tuo istorijos pasakojimu. Tai kažkas labai svarbaus.“

A. Stonys, tarptautinį pripažinimą pelnęs Lietuvos nacionalinės premijos laureatas, vienintelis tarp lietuvių dokumentinių filmų kūrėjų 1992 m. apdovanotas Europos kino akademijos prizu „Feliksas“, filmą „Varpas“ pirmiausiai pristatė tarptautiniame dokumentinių filmų forume Indijoje, Kalkutos mieste, kur sykiu skaitė paskaitas apie filmų kūrimo meistriškumą Satyajito Ray kino ir televizijos instituto studentams.

Filmo operatorius Audrius Kemežys, garso režisierius Viktoras Juzonis, juostą montavo Danielius Kokanauskis, prodiusavo Arūnas Stoškus ir Kęstutis Petrulis. Filmą kūrė „Studija 2“, bendradarbiaudama su Ekstremalaus nardymo klubu ir Lietuvos nacionaline televizija.

Filmo trukmė 56 min. Po filmo, kaip įprasta, bus kviečiama pasilikti pokalbiui. Renginys nemokamas, be išankstinės registracijos (gyva eilė). Durys atidaromos 18.30 val. (Savičiaus g. 11). Plačiau www.mkcnamai.lt

Organizacijos veiklą finansuoja
Kiti partneriai

Please publish modules in offcanvas position.