2022 gegužės 10, Antradienis

Valensijos dokumentinio kino festivalyje – tarptautinė filmo apie Joną Meką premjera

Šį savaitgalį tarptautiniame Valensijos dokumentikos festivalyje „DocsValencia“ pristatytas lietuvių filmas „Sugrįžę iš Niujorko“, pasakojantis apie dviejų menininkų kelionę į Niujorką ir du dešimtmečius, ten praleistus drauge su Jonu Meku. Filmo režisierė – Ramunė Rakauskaitė, jį prodiusavo Arūnas Matelis ir studija „Nominum“.

Režisierės R. Rakauskaitės juostos herojai – fotografas Arūnas Kulikauskas ir tapytojas Eugenijus Varkulevičiuus – Varkalis. Filme pasakojama, kaip, pavargę nuo sovietmečiu tekusių suvaržymų savo kūrybai, menininkai nepriklausomybės pradžioje nusprendžia iškeliauti į Niujorką. Ten, sutikę savo guru Joną Meką, jiedu gyveno bohemiškai ir džiaugėsi kūrybos laisve, tačiau po dvidešimties metų nusprendė sugrįžti Lietuvą. Megapolio trankumą pakeičia ramūs gamtos garsai, lėtas ritmas ir atsivėrusi gyvenimo gelmė. Visgi menininkų neapleidžia Mokytojo bei Niujorko dvasia ir sukaupta dokumentinė medžiaga apie daugybę metų, kartu praleistų Jono Meko įkurtos „Antologijos“ filmų archyve drauge kuriant ir gyvenant.

Festivalyje „DocsValencia“ drauge su tarptautine filmo premjera taip pat vyko ir J. Mekui bei jo šimtmečiui skirtų renginių, parodų bei diskusijų, kurias rengė Lietuvos Respubliko konsulatas Valensijoje. Šio festivalio direktorius Pau Montagud yra didelis J. Meko ir jo kūrybos gerbėjas, skatinantis lietuvių menininko pažinimą Pietų Amerikoje ir Ispanijoje.

„Dėl tokio dėmesio Jono Meko palikimui filmo pristatymas šiame festivalyje buvo ideali vieta jo pasaulinei premjerai. Labai džiaugiuosi, jog, kaip vienas iš Jono Meko mokinių, galėjau pasidalinti atsiminimais iš asmeninio bendravimo su Maestro, Mokytoju ir bičiuliu“, – sakė filmo prodiuseris A. Matelis.
„DocsValencia“ yra reikšmingas festivalis Ispanijos dokumentinio kino lauke, rimtai konkuruojantis su tokiais festivaliais kaip „Documenta Madrid“ ar „DocsBarcelona“. Be to, Valensija yra išskirtinė studijos „Nominum“ bendros filmų gamybos vieta Ispanijoje, nes net du filmai – „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“ ir „Omarų sriuba“ – buvo sukurti kartu su Valensijos kino kompanija „SUICA Films“. Šiuo metu kartu baigiamas kurti ir naujas dokumentinis filmas „Domingo Domingo“.

„Sugrįžusių iš Niujorko“ lietuviškoji premjera įvyko „Scanoramos“ kino festivalyje.
Filmo gamybą rėmė Lietuvos kino centras, o jo pristatymą Valensijos festivalyje – Lietuvos kino centras, LR konsulatas Valensijoje ir „DocsValencia“ festivalis.
 
Daugiau informacijos:
Algimantė Matelienė, prodiuserė
Tel.: +370 612 41012
El. p.: grupe1@nominum.lt
www.nominum.lt

Organizacijos veiklą finansuoja
Kiti partneriai

Please publish modules in offcanvas position.