2024-03-01 18:00 – 2024-03-01 19:00

KINAS PAGAL DONATĄ: filmo "ADOMAS MICKEVIČIUS (1798-1855). REALYBĖS VERSIJOS" peržiūra

Renginio adresas: Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka - Trakų g. 10, Vilnius;
Posted by Kino sąjunga
Categories: KINAS PAGAL DONATĄ
Hits: 109

2024 m. balandžio 28 dieną aktoriui Donatui Banioniui būtų sukakę 100 metų. Šiai ypatingai progai paminėti Lietuvos kinematografininkų sąjunga pristatys ryškiausius ir svarbiausius Donato Banionio vaidmenis kine renginių cikle „Kinas pagal Donatą".

 

03/01 18 val.

AŠ - VARGŠAS KARALIUS

Dokumentinis, 1971, Lietuva, 18 min. Režisierius Henrikas Šablevičius

Vieta: Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka - Trakų g. 10, Vilnius;

 

Režisieriaus H. Šablevičiaus filmas perteikia aktoriaus D. Banionio gyvenimo Panevėžyje epizodus: teatro repeticijas, spektaklius, laisvalaikį (filme užfiksuotos B. Babkausko jubiliejaus akimirkos), šeimos gyvenimo nuotrupas. Filmavimo grupė paskui aktorių nuvyko net į Jaltą (Krymas), kur Andrejus Tarkovskis filmavo kai kurias „Soliario“ scenas. Panaudotos ištraukos iš spektaklių ir filmų „Niekas nenorėjo mirti“, „Goja“, „Raudonoji palapinė“ (apie Nobilės ekspediciją).

 

Filmą pristato režisierius Raimundas Banionis

 

ADOMAS MICKEVIČIUS (1798-1855). REALYBĖS VERSIJOS

Dokumentinis, 1998, Lietuva, 40 min. Režisierius Raimundas Banionis

Įžymių lietuvių aktorių Regimanto Adomaičio ir Donato Banionio dialoguose aptariami svarbiausi Adomo Mickevičiaus biografijos ir kūrybos aspektai, parodomas jo kelias iš Lietuvos į Vakarų Europą. Filmo kūrėjai gretina tradicinį požiūrį su naujomis interpretacijomis.

Filmas prasideda Krokuvos Vavelio Katedros rūsyje, kur palaidotas Adomas Mickevičius. Įžymūs lietuvių aktoriai Regimantas Adomaitis ir Donatas Banionis, lyg vedliai savo dialoguose aptaria svarbiausius poeto biografijos ir kūrybos aspektus, parodo jo kelią iš   Lietuvos į Vakarų Europą. Filmas persikelia į dabartinės Baltarusijos teritoriją, į Naugarduką ir Zaosę, kur gimė Adomas Mickevičius. Aktoriai supažindina žiūrovą su poeto gimimo vietovės versijomis, po to lydi mus per Vilnių į Kauną. Jie komentuoja poeto gyvenimą Peterburge, Veimare, Romoje, Paryžiuje, Lozanoje ir galų gale Stambule, kur poetas mirė. Ekrane matome šiuos miestus ir vietas, kurios susiję su Adomu Mickevičiumi. Tokiu būdu žiūrovas susidaro labai glaustą, tačiau nepraleidžiantį nė vieno svarbesnio momento Adomo Mickevičiaus gyvenimo vaizdą. Dialoguose apie poeto biografiją, aktoriai stabteli ties labiausiai diskutuotinais momentais: Filaretų organizacija, meilė Marilai, Tovianskio įtaka. Šie momentai, o taip pat periodiškai skambančios aktorių skaitomos poeto eilės intriguoja žiūrovą ir skatina giliau susipažinti su Adomo Mickevičiaus kūryba ir gyvenimu.
Filmo kūrėjai gretina tradicinį požiūrį su naujomis interpretacijomis. Filmas skirtas tiek auditorijai, susipažinusiai su Adomo Mickevičiaus kūryba ir gyvenimu, tiek praktiškai nieko apie jį nežinančiai.

Filmą pristato režisierius Raimundas Banionis, operatorius Algimantas Mikutėnas.

Vieta: Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka - Trakų g. 10, Vilnius;

Seansas  - NEMOKAMAS

  

Filmų ciklą organizuoja: Lietuvos kinematografininkų sąjunga

Sąjungos veiklą finansuoja: Lietuvos kultūros taryba

Filmų ciklą finansuoja: Audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacija (AVAKA )

Partneriai: Donato Banionio fondas, Lietuvos kino centras,  Ąžuolyno biblioteka, Lietuvos literatūros ir meno archyvas, Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus, Kinas Panemunė, Skalvijos kino centras, Goethe-Institut, Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija (LRT), Panevėžio miesto savivaldybė, Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičiūtės - Bitės viešoji biblioteka, Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos teatro sąjunga, Panevėžio muzikinis teatras, Panevėžio Kino centras „Garsas“, Klaipėdos Kino klubas "8 1/2", Klaipėdos Arlekinas, Jurbarko kultūros centras, Trakų viešoji biblioteka, Jonavos kultūros centras. 

 

Naujienas taip pat sekite LKS facebook paskyroje https://www.facebook.com/kinosajunga 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Organizacijos veiklą finansuoja
Kiti partneriai

Please publish modules in offcanvas position.