Follow us on Facebook
2023 spalio 19, Ketvirtadienis

Seniausias Lietuvoje kino festivalis įvyko 65-ąjį kartą

Pensijinio amžiaus sulaukęs, bet išlikęs nepaprastai jaunas savo dvasia Respublikinis mėgėjiškų filmų festivalis apdovanojo lauretus.

Vilniuje rugsėjo 30 dieną įvyko 65-asis Respublikinis mėgėjiškų filmų festivalis. Lietuvos kinematografininkų sąjungos kino salėje buvo parodyti net 68 filmai, kuriuos pristatė autoriai iš visos Lietuvos. Programoje pamatėme ir animacinius, ir vaidybinius, ir dokumentinius, ir eksperimentinius filmus. Kiekvienas varžėsi savo kategorijoje. Žiuri dirbo garsūs kino meno profesionalai: kino režisierius Saulius Beržinis, scenarijų autorius ir aktorius Sigitas Siudika, kino operatorius Algimantas Mikutėnas.

Geriausiu animaciniu filmu pripažintas Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos studentės Rebekos Salomėjos Kavaliauskaitės filmas „Natos“, kuris pasakoja apie išskirtinį norą kurti savo muziką, kuriai neprimetamos svetimos natos. Savitas stilius ir išskirtinė filmo atmosfera nepaliko abejingų žiūrovų ir pavergė žiuri širdis.

Reikia pasidžiaugti talentingu jaunimu, nes ir už geriausią dokumentinį filmą apdovanojimą gavo jauni kūrėjai. Geriausio dokumentinio filmo prizas ir diplomas atiteko Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos studentams Jutai Juškaitei, Gretai Markevičiūtei ir Jokūbui Laurynui Daugėlai už filmą „Vilniaus klasika“, kuriame pasakojama gatvės muzikanto istorija. Filme atskleidžiamas paslaptingas Vilniaus grožis bei klasika įvairiuose dalykuose. Užkalbinamas žmogus, kuris išsipasakoja apie prisiminimus bei talentus, kai niekas to nesitiki.

Geriausias vaidybinis filmas – Amelijos Benderavičiūtės filmas „Ofelija“ taip pat apdovanotas festivalio statulėle ir diplomu. Visus sužavėjo šio filmo profesionalumas gerąja šio žodžio prasme.

Mėgėjiško kino klasikas Vidas Valentas šiemet išmaniai priminė mėgėjiško kino šaknis, sumontavęs skenuotus vaizdus iš siauros kino juostelės, kuri įamžino prieš dešimtmečius užfiksuotas scenas. Įtraukiantis stebėjimas pozuojančių ir nerimstančių jaunuolių iš dvidešimto amžiaus vieniems atnešė sentimentalių prisiminimų kvapą, kitiems leido susipažinti su senojo mėgėjiško kino žaidybiniu pradu ir troškimu eksperimentuoti. Vido Valento filmą „Fotokamera“ žiuri apdovanojo prizu ir diplomu už geriausią eksperimentinį filmą.

Vertinimo komisija specialiaisiais diplomais apdovanojo ir kitų filmų autorius.

Už geriausią montažą diplomas paskirtas Kauno „Stepono Dariaus ir Stasio Girėno gimnazijos“ kino studijos „Už kadro“ režisieriui Mantui Babonui, sukūrusiam filmą „Lietuvos kariuomenė sausumoje“.

Už geriausią operatoriaus darbą animaciniame filme „Apleistas namas“ diplomu apdovanota Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos studentė Kamilė Padleckytė. Filme sukurta ypatinga siaubo nuotaika, kuri ne taip dažnai pasitaiko mėgėjiškame filme. Žavėjo autorės gebėjimas perteikti pagrindinio herojaus baimės jausmą, nors mes herojaus ekrane net ir nepamatome, nes viskas „nufilmuota“ iš pirmojo asmens žvilgsnio taško. 

Taip pat už operatoriaus darbą diplomą gavo Ruslan Smolin už filmą „Centas per sekundę֧“.

Diplomas už kūrybingą kino archyvų panaudojimą įteiktas mėgėjiško kino klasikui Jonui Kuliešiui ir jo filmui „1906“, kuriame nuotaikingai ir šmaikščiai pasakojama pirmųjų kino seansų Lietuvos miesteliuose istorija. Kaip kalbėjo autorius, viena iš jo giminaičių buvo pirmoji kino „bilietuotoja“.

Už geriausią portretą diplomas filmui „Skulptoriaus Juozo Lebednyko kūrybos erdvė“ nukeliavo į Panevėžį su Albertu Petrausku ir Rasa Stružiene. Garbingus metus atidavęs mėgėjiškam kinui autorius liko ištikimas savo keliui ir šio meno misijai. Per dešimtmečius kino mėgėjai sukūrė ne vieną įstabų kino portretą, įamžino garsius žmones.

Režisieriaus Kęstučio Česnaičio filmo „Stiklo žmonės“ aktorė Gabrielia Kuodytė apdovanota specialiuoju diplomu už geriausią moters vaidmenį.

Šių metų programa parodė augantį jaunimo susidomėjimą menine kino kūryba. Žavėjo „Animacijos mokyklos“ didžiulė animacinių filmų programa, sukurta vaikų ir moksleivių. Kartu džiugino ir vyresniosios kartos darbai bei ryžtas puoselėti pačias giliausias mėgėjiško kino tradicijas.

Nuotraukos Viktoro Gundajevo ir Valento Aškinio.

Organizacijos veiklą finansuoja
Kiti partneriai

Please publish modules in offcanvas position.